Wydarzenia

Ocalmy od zapomnienia czyli III kwesta Stowarzyszenia

Już trzeci raz spotykaliśmy się kwestując u bram cmentarza w Woli Radziszowskiej. Miejsce szczególne, łączące dwa światy, co widać zwłaszcza w tych pierwszych dniach listopada. Otwieramy się na wspomnienia, szukamy w pamięci sylwetek, twarzy bliskich, znajomych, którzy przeszli już na tamtą stronę. Pamiętajmy, że zmarli żyją tak długo, jak ich pamięć wśród nas. Stąd ta kwesta.
Pamiętajmy o naszych przodkach, tych co leżą na cmentarzu poza wsią. Możemy dla nich zrobić tylko tyle – odnowić miejsce ich wiecznego spoczynku. A może aż tyle?

Za nami trzecia kwesta na rzecz odnowy cmentarza zmarłych na cholerę mieszkańców Woli Radziszowskiej. Przyniosła ona 2266,45 złotych. Łącznie w ciągu trzech lat Stowarzyszenie zebrało 7899,85. Zebrana kwota w całości została przeznaczona na odnowienie pomnika na cmentarzu oraz ufundowanie i ustawienie tablicy pamiątkowej z nazwiskami zmarłych, pochowanych w tym miejscu. Tablica została zaprojektowana i wykonana przez p. Piotra Odrzywołka absolwenta Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Dzięki tej tablicy może jakiś przechodzień – niekoniecznie z Woli Radziszowskiej – zatrzyma się, przeczyta nazwiska, zamyśli się, odmówi „Wieczne odpoczywanie”. To dużo, to bardzo dużo. I to wszystko dzięki wsparciu i ofiarności mieszkańców Woli ale też Gości, którzy odwiedzają nas w pierwszych dniach listopada. 2 listopada br. Ks. Proboszcz Antoni Spórna poświęcił ufundowaną tablicę.

Miejsce cmentarza nabrało innego wymiaru. To trzeci cmentarz w Naszej Miejscowości – dbajmy o to miejsce, bo tu pochowani są nasi przodkowie. Kolejny etap prac – to uporządkowanie wzgórza i być może otoczenie cmentarza symbolicznym ogrodzeniem. Te wszystkie prace mogą być zrealizowane tylko dzięki wspólnym działaniom. Dlatego w imieniu Stowarzyszenia dziękuję wszystkim ofiarodawcom za zrozumienie i wsparcie.

Halina Buchowska

Dodaj komentarz