Wydarzenia

Odkrywamy Skarby Blisko Krakowa

W niedzielę, 30 czerwca, do Woli zawitała grupa dzieci wraz z rodzicami, którzy przybyli tu, by w towarzystwie członków Stowarzyszenia Miłośników Doliny Cedronu odkrywać Skarby Blisko Krakowa. Zorganizowane dla nich warsztaty (pierwsze z zaplanowanych trzech) odbyły się w zabytkowym kościółku i w Izbie Regionalnej. Zajęcia wchodzą w skład zaproponowanej przez LGD Blisko Krakowa akcji Odkrywaj Skarby Blisko Krakowa, w ramach której od maja do końca sierpnia rodziny mogą uczestniczyć w spotkaniach w kilku ciekawych miejscach znajdujących się na terenie gmin Skawina, Mogilany, Czernichów i Świątniki Górne (więcej na stronie).

W Woli młodzi, dzieciaki i ich rodzice zostali zaproszeni do wsi sprzed kilkudziesięciu lat. W jej klimat wprowadzili przebrani na dawną modłę Magda i Przemek, którzy wcielili się w role Maryny i Antka i prezentowali dane czynności takie jak pranie, prasowanie, darcie pierza, ostrzenie kosy, koszenie, młócenie cepem czy mielenie na żarnach. Nie zabrakło wspólnego śpiewania i tańców. Uczestnicy zostali poczęstowani wiejskim chlebem z masłem i mlekiem, słodką buchtą z herbatką z lipy oraz zacierką jedzoną drewnianymi łyżkami.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zabytkowego kościółka, gdzie goście posłuchali opowieści o samej budowli, ale i o ludziach do niej przybywających przez setki lat.

Po wizycie w kościółku przyszedł czas na dawne wspólne zabawy oraz próbę wykorzystania niektórych sprzętów znajdujących się w izbie. Największym zainteresowaniem cieszyło się mielenie zboża na żarnach i struganie na kobylicy, dużo radości sprawiały przejażdżka na tragacu, pranie na tarze oraz robienie niecki. Dzieciaki z przejęciem uczyły się grabić.

Jako pamiątkę każdy z uczestników warsztatów zabrał własnoręcznie wykonane korale.

Renata Bysina

Dodaj komentarz