Bez kategorii

Dokarmianie zwierząt zimą

Podczas srogich i śnieżnych zim należy pamiętać o dokarmianiu zwierząt. W tym okresie  ziemię pokrywa śnieg utrudniający zwierzętom dostęp do pokarmu. Przez wiele lat, w naturalnym środowisku, zwierzęta nie potrzebowały pomocy z zewnątrz. Same radziły sobie i przeżywały zimę. W okresie jesiennym zwiększały ilość spożywanych pokarmów, dzięki czemu „na zimę” gromadziły większą ilość tłuszczu (zapasów energii) w organizmie. Jednak z powodu ingerencji ludzi w ich naturalne środowisko, leśnym zwierzętom jest trudno zachować ich naturalny cykl i harmonię.

Bardzo często leśne zwierzęta wychodzą z lasów na pola uprawne korzystając z gotowych i łatwo dostępnych posiłków. Same oduczają się szukania jedzenia korzystając z gotowego pożywienia. Niestety przez takie łowy bardzo często dokonują duże szkody w rolnictwie. Zwierzęta, które posiadają swoje kryjówki blisko miejsc zamieszkania przez ludzi wychodzą na drogi i ulice również poszukując w tych miejscach łatwo dostępnego pokarmu.

Aby zapobiec wyjściu zwierząt z lasu ludzie dokarmiają je w odpowiedni sposób. Dokarmiać zwierzęta leśne można za zgodą leśniczego lub przedstawiciela koła łowieckiego, którego trzeba zapytać o zgodę. Zwierząt nie należy przekarmiać, aby nie oduczyć ich radzenia sobie w trudnych warunkach środowiskowych. Należy podawać im posiłki w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach tak zwanych paśnikach oraz robić to systematycznie. Zwierzęta można dokarmiać świeżymi warzywami, jak buraki czy marchew, oraz jabłkami. Dzięki takiemu rodzajowi posiłku będą w stanie uzupełnić braki wody w swoim organizmie. Oprócz tego ich posiłek może stanowić różnego rodzaju ziarna. Nie zapominajmy również o świeżej wodzie.

Na pewno sami i na własną odpowiedzialność możemy dokarmiać rożnego rodzaju ptaki zimujące u nas w Polsce. Może to zrobić każdy w swoim ogródku jak i każdy kto posiada balkon. Należy wtedy przygotować odpowiedni karmik. Karmnik taki powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości (1,5m nad ziemią) oraz posiadać odpowiednią wielkość, czyli przestrzeń w której będą się stołować ptaszki. Powinien być również wyposażony w daszek, który będzie chronił jedzenie przed zamoknięciem z powodu opadów.

Dokarmiając ptaki należy jednak pamiętać, że nie mogą one jeść pieczywa. Pieczywo posiada w sowim składzie sól, substancje ulepszające i konserwanty. Ptaki w swoich układach pokarmowych nie trawią do końca tych substancji i nie wydalają ich. Dlatego jedzenie dla ptaków powinno jak najbardziej przypominać ich pokarm naturalny. Mogą być to wszelakiego rodzaju ziarna: nasiona zbóż, pestki dyni czy słonecznika. Aby zapewnić odpowiednia ilość soli mineralnych możemy podzielić się z ptaszkami, a zwłaszcza sikorkami świeża słoninką (niesoloną!). W karmniku należy również podawać oprócz świeżego jedzenia świeżą wodę oraz wymieniać ją gdy zamarznie.

Gdy już raz zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, powinniśmy to robić systematycznie i w odpowiednich ilościach. Od tego momentu polegają one na nas, a gdy zaprzestaniemy je dokarmiać systematycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez nas sobie nie poradzą, ponieważ tak jak zwierzęta leśne systematycznie odwiedzają miejsca z pożywieniem.

Dokarmiając kaczki i łabędzie również należy pamiętać, że nie można dawać im do jedzenia pieczywa. Najlepszą alternatywa dla nich są przegotowane warzywa (niesolone!), jak marchewka, ziemniaki czy pietruszka, oraz ziarna.

Wiewiórki również mogą liczyć na naszą pomoc. Możemy je dokarmiać różnego rodzaju orzechami pod koniec zimy. Jest to wtedy dla nich okres rozrodczy i potrzebują wtedy sporo energii, a ilość jedzenia w okolicy nie jest za duża. Żadna wiewiórka nie pogardzi orzeszkiem 🙂

 

Dodaj komentarz