Informacje

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości

W dniu  11 XI obchodzimy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami. W tym roku data ta jest bardziej szczególna ponieważ mija 100 lat odkąd Polska stała się krajem niezależnym. Dzień ten jednak jest umowny, gdyż walka naszych rodaków trwała znacznie dłużej.

Na utworzenie symbolicznej daty miały wpływ następujące wydarzenia. Pierwszym, 10 XI 1918, był powrót Józefa Piłsudskiego do Warszawy po roku spędzonym w więzieniu w Magdeburgu. Następnego dnia, jak głoszą zapisy historyczne, na ręce Józefa Piłsudskiego została złożona władza przez ówczesnego premiera  Ignacego Daszyńskiego. Natomiast wieczorem Rada Regencyjna przekazała mu władzę nad wojskiem oraz oficjalnie poprosiła o stworzenie rządu narodowego.

Dodatkowo 11 XI 1918 w Warszawie Polska Organizacja Wojskowa wraz z ludnością cywilną rozbroiła siły niemieckie. Natomiast we Francji, w Rethondes pod Compiègne, podpisano rozejm kończący działania wojenne na zachodzie.

Pełen entuzjazmu i nadziei naród Polski odrodził. Niestety na tamten moment nie było wiadomo jak będą wyglądać granice Rzeczpospolitej. O to Polacy musieli dalej walczyć.

Dodaj komentarz