Warsztaty

Warsztaty dla dzieci „Nasz ekosystem”

W dniach 26.06 – 30.06.2017r. w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej zostały zrealizowane warsztaty pn. „Nasz ekosystem” dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej prowadzone przez Panią Krystynę Olejniczak oraz Panią Jolantę Zawada w ramach zadania pn. “Edukacja o zagrożeniach lokalnego ekosystemu i propagowanie komunikacji rowerowej w Woli Radziszowskiej” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu Edukacja Ekologiczna oraz Gminy Skawina.

Fantastyczna atmosfera stworzona przez prowadzące warsztaty służyła edukacji poprzez zabawę.

W pierwszym dniu dzieci poznały różne ekosystemy występujące w Woli Radziszowskiej (łąka, las, staw, rzeka) – poznaliśmy ich charakterystyczne cechy oraz występującą w nich faunę i florę.

Dzień drugi – to totalna fascynacja ekosystemem łąki i jej mieszkańców. Właśnie w tym kontekście dzieci dowiedziały się, dlaczego nie należy wypalać traw. Podczas zabawy edukacyjnej, gdzie sami byliśmy zwierzątkami żyjącymi w ekosystemie łąkowym, bardzo przeżyły groźną sytuację związaną z palącą się trawą

Trzeci dzień był poświęcony wodnym ekosystemom – rzece Cedron i stawom. Prowadzono zabawy badawcze ukazujące czystość wody, konstruowano filtr wodny z wykorzystaniem różnych materiałów: butelki, lejka, bibułki filtracyjnej, piasku, kamieni który następnie posłużył do badanie czystości wody w rzece. Ponadto dowiedzieliśmy się o występowaniu w systemie rzecznym w Woli Radziszowskiej unikatowego gatunku małża o nazwie skójka gruboskorupowa.

W czwartym dniu realizowanych zadań poświęcony był ekosystemowi leśnemu – dzieci rozpoznawały rodzaje występujących drzew po korze i liściach, budowę piętrową lasu łańcuchy pokarmowe występujące w tym ekosystemie

Ostatni dzień warsztatowych zajęć był odkrywaniem bioróżnorodności występowania roślin w różnych ekosystemach Woli Radziszowskiej w kontekście „dzikiej kuchni”.

Dzieci wspólnie z nazbieranych ziół i roślin przygotowywały napary i herbatki z: liści pokrzywy, kwiatu lipy i rumianku oraz liści pokrzywy. Na koniec sporządziły lodowy deser z musem z leśnych poziomek, malin i mięty. Co za nowe smaki!

Dodaj komentarz