Warsztaty

Wielkie gotowanie najmłodszych

Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu w ramach projektu „Z pokolenia na pokolenie – wolańskie tradycje kulinarne” zorganizowało warsztaty kulinarne „Smaki wolskie” w ramach realizacji zdania publicznego wspieranego przez Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.

Zajęcia kulinarne miały na celu integrację międzypokoleniową mieszkańców, wdrażanie najmłodszych do kultywowania tradycji mikroregionu poprzez wspólne gotowanie oraz rozwój umiejętności kulinarnych. W ramach czterech spotkań tematycznych: ziemniak, zboża, warzywa i owoce dzieciaki, przy pomocy rodziców oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich, wykonywały potrawy oraz robiły przetwory na zimę.

Pierwsze warsztaty były poświęcone ziemniakowi. Dzieciaki obierały warzywo, tarły, odciskały, a potem formowały kudłate kluski. Podczas gdy kluski się gotowały, uczestnicy wykonywali stemple z ziemniaków, którymi później ozdabiali podkładki pod talerze. Po skończonej pracy nakrywali stoliki i degustowali przygotowane potrawy: kluski kudłate z kwaśnicą i ze skwarkami oraz placki ziemniaczane, które panie z KGW przygotowały jako niespodziankę. Potrawy smakowały, bo dzieciaki biegały do kuchni po dokładkę.

Tematem kolejnych warsztatów były zboża. Dzieci poznały różne ich rodzaje, a następnie w Izbie Regionalnej posłuchały opowieści o dawnym proces powstawania mąki. Spotkanie prowadziła Renata Bysina. Dzieci po powrocie do Domu Ludowego wzięły się z ochotą do wykonywania kluseczek na zacierkę i ciasta na pierogi. Pracy towarzyszyło wiele zabawy i śmiechu. Tuż po degustacji wyśmienitej zacierki z mlekiem, w przerwie na gotowanie pierogów, uczestnicy zajęli się twórczością artystyczną, wykonując różnorodne przedmioty z masy solnej i zdobiąc je różnego rodzaju ziarnami. Potem przyszedł czas na pierogi. Bardzo wszystkim smakowały, bo przecież najlepsze są te domowej roboty.

Trzeci dzień warsztatowy to warzywa. Po założeniu fartuszków dzieciaki przygotowały słoiki, gdyż przyszedł czas na kiszenie kapusty i ogórków. W spiżarni czekały już na nie kapusta, ogórki, buraki, koper, chrzan, marchew, czosnek. Tu pojawiło się mnóstwo pomysłów, co można by zrobić z tych produktów. Pierwsze do obróbki trafiły buraki, które trzeba było pokroić na barszcz. Potem było kiszenie ogórków, a na koniec wymagające czasu kiszenie kapusty – włącznie z jej udeptywaniem. Pracy towarzyszyły przyśpiewki ludowe, którym akompaniował Bogusław Ciapa. Dzieci świetnie się bawiły. Każdy chciał założyć gumowce i mieć udział w kiszeniu kapusty, która będzie degustowana na październikowym pikniku kończącym projekt. Następnie trzeba było jeszcze ukisić kapustę do domu. W ruch poszły słoiki, które później opisano własnoręcznie wykonanymi ozdobnymi etykietami. Gdy przetwory były już gotowe, przyszła pora na skosztowanie barszczu z fasolą. „Ale dobre” słychać było przy stolikach. „Czy można jeszcze dokładkę?”

Na ostatnim spotkaniu królowały owoce. Warsztaty rozpoczęto zabawą przy piosence ”Robimy ciasto”. Dzieciaki na stanowiskach zabrały się za robienie szarlotki zgodnie ze wskazówkami pań z KGW. Wykonywały ciasto, obierały i kroiły jabłka. Wszystko potem układały na blaszce i zanosiły do pieca. Następnie przygotowywały śliwki na kompot oraz maliny zasypywane cukrem, żeby zimą przypominały smak lata i wspólne warsztaty w Woli Radziszowskiej. Na koniec oczywiście degustowały przepyszną szarlotkę.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników warsztatów (najmłodszy z nich miał trzy lata!). Każdy z nich otrzymał pamiątkowy fartuch, a najbardziej wytrwali pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Za rok zapraszamy na kolejny cykl „Z pokolenia na pokolenie – wolańskie tradycje kulinarne”, gdzie będziemy łączyć smaki regionalne ze smakami europejskimi. Wszystkie przepisy z warsztatów będą zwieńczone „Wolskim przepiśnikiem”. Projekt koordynowała oraz prowadziła Anna Chromy.

The gallery was not found!

Dodaj komentarz