Artykuły / Wydarzenia

Obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1 września 2009 r. o godzinie 17.00 w Woli Radziszowskiej odbyły się uroczyste obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, których organizatorami byli Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Sołectwo wsi Wola Radziszowska, Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Pierwszego września 1939 roku o godzinie 445 rozpoczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski. Rozpoczęła się zarazem II wojna światowa. Czas pogardy dla człowieka, czas zniszczeń, zbrodni i śmierci. Wydarzenia te odległe w czasie, ale wciąż żywe w pamięci pokolenia, które było jej uczestnikiem i świadkiem, żywe również dla nas, którzy te straszne dni znamy jedynie z opowieści ojców i dziadków oraz lekcji historii. Wspomnienia tych dni wciąż budzą w nas smutek, żal ale również olbrzymią dumę i szacunek dla ludzi, którzy byli ich świadkami. Ludzi zwykłych ale zarazem wielkich swoimi czynami, którym w tym czasie przyszło zdawać egzamin z odwagi, patriotyzmu, uczciwości.

Czasami zastanowi nas, dlaczego tak chętnie podejmowali walkę nie chcąc nic w zamian – przecież to nieekonomiczne…Dlaczego nie przyłączyli się do chóru narzekających na wszystko i wszystkich-przecież nie żyło im się łatwiej niż nam.. Dlaczego bez wahania oddawali to co najcenniejsze życie, młodość i czas – przecież czas to pieniądz a oni go marnowali… Jakby byli „nie z tego świata”; Jakby to co powszechnie uważane za ważne, dla nich nie miało znaczenia. Dla nich pokolenia Kolumbów Bóg, Honor, Ojczyzna to nie były hasła, to była treść według której chcieli żyć i dawać świadectwo prawdzie. Dla uczczenia tych wydarzeń w Woli Radziszowskiej odbyły się uroczyste obchody, na które zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Sołectwo – Wola Radziszowska, Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Z radością jako współorganizatorzy chcąc oddać hołd wszystkim znanym i anonimowym bohaterom II wojny światowej zaprosiliśmy licznie przybyłych gości na chwilę refleksji i zadumy.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. W kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Woli Radziszowskiej, w czasie której nastąpiło poświęcenie urny z ziemią z miejsc, gdzie polegli żołnierze polscy. Po Mszy zaproszeni goście w marszu ciszy, prowadzonym przez 25 pocztów sztandarowych: kombatantów, harcerzy, związków i organizacji, szkół , przeszli pod Pomnik Żołnierzy Poległych w wojnach 1914 – 1920, 1939 – 1945. Tu miała miejsce szczególnie ważna chwila – Sołtys Woli Radziszowskiej Witold Grabiec odebrał urnę z ziemią z cmentarzy wojennych z rąk harcerzy z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”. Przy asyście werbli urna została złożona w specjalnie przygotowanym miejscu w cokole pomnika. Następnie wszyscy zgromadzeni oddali hołd bohaterom września w apelu poległych, do którego wezwał harcmistrz Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”, Kazimierz Dymanus. Po apelu i złożeniu u stóp pomnika okolicznościowych wieńców przez delegacje: Starostwa Powiatowego w Krakowie, władz samorządowych miasta Skawiny, przedstawicieli Sołectwa wsi Wola Radziszowska, przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Doliny Cedronu oraz kombatantów wojennych zakończono oficjalną część uroczystości.
Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani oraz honorowi goście wzięli udział w wieczornicy, która była wspólną chwilą refleksji i zadumy oraz hołdem dla żyjących i poległych za Ojczyznę bohaterów II wojny.

Halina Buchowska

Dodaj komentarz